fbpx

Pripažinkime, 2020-ieji tikrai buvo pilni iššūkių ir adaptacijos prie naujo gyvenimo metai. Prie to prisidėjo ir griežti judėjimo ribojimai, kai planuoti atostogas tapo gana sudėtinga. Neabejotinai, kad noras keliauti niekur nedingo, mes tik privalėjome tapti atsargesni, o mūsų pasirinkimus dabar lemia daugiau veiksnių. Pagrindiniai kelionių jachtomis ir kitais laivais privalumai pandemijos metu tapo akivaizdūs – jų autonomija ir galimybė rinktis mažus uostus, nuošalesnes įlankas tapo kaip niekada vertingi. Dažnai keliaujantys laivu gali rinktis, kur jie nori švartuotis, atrasti nuošalesnius paplūdimius, į kuriuos patenkama tik jūros keliu. Kruopšti laivo dezinfekcija, reguliarius įgulos sveikatos tikrinimas, pristatomų atsargų kontrolė ir dezinfekavimas yra griežtai kontroliuojamas ir tokiu būdu suteikiantis galimybę kelionės metu jaustis saugiai ir užtikrintai. Daugiau apie kelionių jachtomis privalumus pandemijos laikotarpiu Delfi straipsnyje.

 Laivų nuomos bendrovės „Travel Boat“ savininkas: kelionių pramoginiais laivais privalumai pandemijos laikotarpiu

Artėjant vasaros ir atostogų sezonui, gyventojai vis dažniau ir aktyviau ieško naujų galimybių praleisti šiltąjį metų laikotarpį saugiai, laisvai ir įdomiai. Besitęsiant Covid-19 pandemijai, griežti kelionių ribojimai daugeliui kelia susirūpinimą, nes planuoti atostogas tapo gana sudėtinga. Vis dėlto, nepaisant skirtingų situacijų įvairiose šalyse bei vyraujančių gyventojų abejonių, pasaulio ir Lietuvos rinkoje pastebėta nauja tendencija – atostogoms žmonės renkasi autonominius kelionių būdus. Vienas jų – kelionės laivais.

 Naujai atrastos atostogos – kelionės laivais

Ieškodami galimybių kaip pakeisti aplinką ir rutiną, Lietuvos gyventojai nukreipė dėmesį į keliavimą vandens erdvėmis. Lyginant su ankstesniais sezonais, pandemijos laikotarpiu susidomėjimas laivais, jachtomis smarkiai išaugo. Žmonės rinkosi trumpas, vienos ar kelių dienų keliones pramoginiais laivais Kuršių Mariose, Nemuno žemupyje ir Baltijos jūroje. Šios kelionės buvo ne tik atostogų praleidimo būdas, tačiau ir mažų, asmeninių švenčių vieta.

Akivaizdu, laivų nuomos galimybė ir įvairios kelionių kryptys pakeitė įsitikinimus, kad keliauti laivu galima tik turint tarptautinį laivavedžio pažymėjimą ir VHF / SRC sertifikatus. Taip yra ne visais atvejais – nedidelio dydžio kateriai prieinami net ir neturintiems laivavedžio pažymėjimo. Jais keliaujama upėmis, kanalais, ežerais, kurių apstu visoje Europoje. O norintiems atostogauti galingesniuose laivuose ir patekti į plačiausius horizontus visą reikiamą pagalbą ruošiantis tokio pobūdžio kelionei suteikia laivų nuomos įmonės.

„Norinčius atostogauti didesnėse jachtose ar katamaranuose ir patekti į plačiausius horizontus kviečiame ne tik svajoti, bet ir pradėti mokytis laivų valdymo, buriavimo subtilybių. Tai galite daryti ir pačių atostogų metu. Vis dėlto, jeigu aistros laivavedystei nepajutote, laivų nuomos įmonė pasirūpins ne tik jūsų svajonių laivu, bet ir kapitonu ar visa įgula bei  kitomis reikalingomis paslaugomis“,- pasakoja laivų nuomos bendrovės „Travel boat“ savininkas Vytautas Kregždė.

 Pastebėtina ir tai, kad žmonės, kurie jau išbandė keliones laivais, neretai pradeda svajoti bei svarstyti galimybę įsigyti savo jachtą ar katamaraną. Šis poreikis tapo itin aktualus pandemijos laikotarpiu, todėl pasaulio ir Lietuvos rinkoje ženkliai padidėjo laivų įsigijimas. Net ir dabar, norint užsakyti laivą, gali tekti laukti jo pakankamai ilgai – vienerius, o kartais ir kelerius metus.

 Kelionių jachtomis privalumai

Pagrindiniai kelionių jachtomis ir kitais laivais privalumai pandemijos metu tapo akivaizdūs – jų autonomija ir galimybė rinktis mažus uostus, nuošalesnes įlankas tapo kaip niekada vertingi. Dažnai keliaujantys laivu gali rinktis, kur jie nori švartuotis, atrasti nuošalesnius paplūdimius, į kuriuos patenkama tik jūros keliu. Kruopšti laivo dezinfekcija, reguliarius įgulos sveikatos tikrinimas, pristatomų atsargų kontrolė ir dezinfekavimas yra griežtai kontroliuojamas ir tokiu būdu suteikiantis galimybę kelionės metu jaustis saugiai ir užtikrintai.

Pandemija pakoregavo ir laivų rezervacijos sąlygas. Anksčiau, užsakius laivą, buvo sudėtinga be papildomų mokesčių keisti rezervacijos laiką, vyravo griežtesni apmokėjimo reikalavimai. Pavyzdžiui, 50 procentų sumos turėjo būti sumokama užsakius kelionę, o likusi procentinė sumos dalis – likus mėnesiui iki kelionės pradžios. Šiuo metu prašoma tik 20-30 procentų sumos, o likusieji finansai sumokami likus mažiau nei mėnesiui iki kelionės pradžios. Svarbu paminėti ir tai, kad lanksčiai žiūrima į pasikeitusią epidemiologinę, reikalavimų, skrydžių situaciją įvairiose šalyse.

Pandemijos akivaizdoje kelionės laivu turi papildomų pozityvių aspektų – toks atostogų praleidimo būdas prilygsta atsiribojimui nuo vyraujančios rutinos. Grynas oras ir ramybė atvirame vandenyje gali padėti sumažinti pandemijos sukeltą nerimą, nežinomybės, įtampos jausmą. O jei yra noras prasiblaškyti, aplankyti sausumoje esančius objektus – visuomet galima pasirinkti kur ir kada tai padaryti. Taigi, tai gana atpalaiduojantis ir saugus keliavimo būdas, jei tik jis yra tinkamai suplanuotas.

Kelionių jachtomis kryptys ir kainos

Kelionių pramoginiais laivais kryptys plačios – galima leistis į kelionę tiesiogiai iš Lietuvos ar kitos šalies. Iki pandemijos populiariausios kryptys buvo Kroatija, Graikija, Italija, Ispanija, Turkija. Pasiilgę egzotiškų, atokių krypčių rinkosi Karibų, Seišelių, Tailando, Maldyvų kryptis.

Laivų nuomos bendrovės „Travel boat“ savininkas Vytautas Kregždė pastebi, kad pandemijos laikotarpiu išaugo susidomėjimas kryptimis, kurios iš Lietuvos yra  lengvai pasiekiamos automobiliu. Viena populiariausių išlikusių krypčių – Kroatija, Juodkalnija, Italija. Ypač populiari arčiausiai Lietuvos esanti Lenkija –  Mozūrų ežerai ir kanalai. Besižavintys kaimeliais, vynuogynais, kulinariniu paveldu renkasi Vokietijos, Olandijos, Prancūzijos upes bei  kanalus.

Jis taip pat teigia, kad pastaruoju metu susidomėjimą kelionėmis laivais kelia ne tik patogios kryptys, tačiau ir prieinamos kainos. Šiuo metu taikomos 20-40 procentų nuolaidos, nors ir yra pasiektas maždaug 40 proc. užimtumas. Prognozuojama, kad vos tik karantino apribojimai pradės keistis, mažės neapibrėžtumas ar atsivers daugiau galimybių – kainos greitai pasieks įprastą lygį.“,- apie pasikeitusias kainų tendencijas pasakoja V. Kregždė.

Nepamirštami įspūdžiai nuostabiose šalyse