fbpx

Portugalija

Portugalija – tai labiausiai nuo Lietuvos nutolusi Europos valstybė. Šiame krašte yra vakariausias Europos taškas – Uolos kyšulys. Šalis užima 1/6 Pirėnų pusiasalio, kaimyninė Ispanija užima likusią dalį. Iš pietų ir vakarų skalauja Atlanto vandenynas, šiame vandenyne yra ir Portugalijai priklausančios Azorų salos bei Madeiros salos.

Težo upė pagal gamtines geografijos sąlygas Portugaliją dalina į dvi sritis – šiaurinę ir pietinę. Šiaurės Portugalijai būdingi miškingi kalnai, o Pietų Portugalijai – žemumos ir plynaukštės su kalvomis.

Šiaurinėje dalyje vyrauja statūs uolėti krantai, tarp kurių kur ne kur įsiterpia siauros įlankėlės su smėlėtais paplūdimiais. Kuo toliau į pietus, tuo krantai darosi lėkštesni, smėlingesni, kol tampa kopomis. Pietuose yra lagūnų.

Pietinėje Portugalijoje tik kur ne kur kyla iš klinčių susidariusios kalvos. Joms būdingi karstiniai reiškiniai. Pačiuose pietuose iki 900 m pakyla vulkaninės kilmės kalnai. Šiaurėje vyrauja kristalinių uolienų kalnai, išraižyti upių slėnių. Šitame krašte yra aukščiausia žemyninės Portugalijos vieta – Eštrelos kalnai (aukštis iki 1991 m). Aukščiausia šalies vieta yra Azorų salose (Piko ugnikalnis – 2351 m).

Portugalija yra seisminėje zonoje. 1755 m. Lisabonoje įvykęs žemės drebėjimas laikomas vienu stipriausių per visą žmonijos istoriją. Jo metu, skirtingais skaičiavimais, žuvo nuo 30 iki 70 tūkst. žmonių.

Vyrauja sodrios rudos spalvos dirvožemiai. Kalnuose – kalnų jauriniai, o šalies centrinėje ir pietinėje dalyse paplitę rudieji ir tamsiai rudi dirvožemiai.

Svarbiausia naudingoji iškasena Portugalijoje yra volframo rūda, kurios didžiausi telkiniai yra Eštrelos kalnuose. Ten pat yra urano rūdos telkiniai, kiek į rytus – alavo. Pietuose yra vario. Taip pat yra akmens anglių, asbesto, aukso.

Klimatas – subtropinis. Klimatui didelę įtaką daro šiltoji Šiaurės Atlanto bei šaltoji Kanarų srovės. Daugiausia kritulių per metus iškrinta aukščiausių kalnagūbrių vakariniuose šlaituose (1200–2500 mm), Ispanijos pasienyje daug mažiau (400–600 mm), pietuose 400–800 mm. Daugiausia jų iškrinta žiemos metu. Kalnuose pasninga, sniegas išsilaiko kelis mėnesius. Žiemos šiltos, prie jūros sausio mėnesį vidutinė metinė temperatūra 8–11, tarpukalnėse 3–5 °C.

 

Portugalijoje tekanti Douro upė išties įspūdinga, jos ilgis net 897km, laivybai naudojama apie 200km. Tai vandeningiausia Pirėnų pusiasalio upė. Navigacija vykdoma 9 mėnesius metuose, skaičiuojama apie 300 saulėtų dienų per metus. Carapetelo šliuzas – aukščiausias Europoje, net 37 metrai.

Jūros ligos tikrai nesijaučia nes tai yra upė, bangos susidaro tik nuo prasilenkiančių laivų, todėl plaukti saugu. ir malonu. Kai kuriuose ruožuosi upė gali būti srauni, ypač rudens bei pavasario mėnesiais. Keliones Douro upe iš Porto motoriniais kateriais organizuoja Feel Douro įmonė, jų puslapyje yra pakankamai daug informacijos apie jų organizuojamus čarterius. www.feeldouro.com

Portugalijoje galite keliauti užsakant turistinį turą ar sarankiškai organizuojant kelionę laivu. Įprastas rekomenduojamas kelionės laikotarpis yra 1-2 savaitės. Per savaitę Portugalijoje galima išties nemažai nuplaukti ir apžiūrėti įžymųjį UNESCO saugomą Douro Valey, kuriame yra galybė vynuogynų ir vyno ūkių. Vaizdai ir įspūdžiai nepakartojami. Plaukiant upe, užplūsta visai kitoks aplinkos suvokimas, kitomis akimis pažinsite slėnius, vynuogynus. Vyno ūkiai (Quintas) išsidėstę upės slėnyje apie 70km. Mūsų kelionės metu, nuplaukėme apie 170km nuo Porto ir grįžome atgal.

Galim plaukti apie 200km į vieną pusę, iki Ispanijos sienos, maršrute yra 5 įspūdingi šliuzai, kuriuos tenka įveikti plaukiant pirmyn ir atgal. Mes keliavome spalio mėn. nuo 20d iki 30d. Oras kelionės pradžioje buvo kiek vėsokas, apie 18-20 laipsnių dienos metu, bet antroje kelionės pusėje atšilo ir buvo apie 23-27 laipsnius.

Upėje vandens temperatūra tokiu metų laiku apie 19-20 laipsnių, taigi galima mėgautis vandens malonumais. Aplankėme miestelius ir kaimelius, kur daug restoranėlių, kavinukių, suvenyrų parduotuvėlių, muziejų. Apžiūrėjome ir kelis vyno ūkius kalnuose.

Čia galima buvo pasigėrėti nepaprastais upės vingiais iš viršaus, išgirsti vynuogynų istorijas ir papietauti, ragaujant vietos vynų ir šefų siūlomų puikių patiekalų. Taip pat smagiai ir patogiai piknikavome tiesiog laive.

Feell Douro įmonė siūlo išties gerą servisą, turi 4 laivus (2 33 pėdų ir 2 40 pėdų) keliavimui savarankiškai, taip pat dar pora didesnių laivų turams su jų kapitonu. Keliaujant, gausite pilną informaciją apie numatomą maršrutą, taip pat papildomą kultūrinę informaciją.

Patogiausia keliauti nuo 2 iki 6 žmonių kompanijai, priklausomai nuo laivo.

Įspūdžiai: nepamirštama šeimos kelionė į Portugalją!

Kelionės data: 2017.10.22 – 2017.10.29
Keliautojai: Gediminas su šeimaPasiplaukiojimai laivais manęs niekad nežavėjo, kadangi, vien pagalvojus apie daugybę laiko, praleisto ant vandens, imdavo atrodyti, kad anksčiau ar vėliau imsi ir pasigausi jūrligę, taigi – susigadinsi atostogas. Turbūt niekad ir nebūčiau prisiruošusi išbandyti šio keliavimo būdo, jei ne draugų išgirtas maršrutas Portugalijoje. Seniai svajojau atrasti šią šalį, o bičiuliai kaip tyčia prieš pat atostogas pripasakojo puikių dalykų apie kelionę Douro upe. Na ir sutapk tu man šitaip! Tokiu būdu jau po savaitės ėmėme planuoti kelionę po šią šalį. Patirti Douro upės didybę buvo vienas kelionės tikslų, tad teko ne tik susitaikyti su mintimi apie kelionę laivu, bet ir atrasti visą rūpimą informaciją, kurios tikrai norisi pirmą kartą ruošiantis tokio pobūdžio kelionei. Travel Boat komanda, kuriai patikėjome laivo nuomos rūpesčius, mus supažindino su Feel Douro įmone, organizuojančia keliones Douro upe motoriniais kateriais. Kadangi Portugalijoje praleidome dvi savaites, tai spėjome pasinaudoti ir šios kompanijos paslaugomis. Po savaitės praleistos nuostabiajame Porto ir ekskursijų į Porto vyno rūsius- nepamirštamas kelionės akcentas – įspūdžiai iš Douro upės slėnio, kuris yra saugomas UNESCO. Plaukiant upe tikrai apstulbina milžiniškų plotų, dydžių suvokimas, o vynuogynai ima atrodyti kaip įdomūs meno kūriniai. Vyno ūkių linija upės slėnyje tęsiasi apie 70 kilometrų. Skaičiai įspūdingi! Buvo be galo smagu leisti sau sustoti, įkvėpti oro ir pasigrožėti upe iš aukščiau, kai piknikavome viename iš vyno ūkių. Čia galėjome ne tik palepinti gomurius vietos vynais, bet ir pasidžiaugti vietinių šefų paruoštais patiekalais, pabendrauti su vyndariais. Čia auginamos vynuogės, kurios pavirsta Porto vynu, garsinančiu Portugaliją visame pasaulyje! Teisybės dėlei čia tiktų paminėti, kad besibaiminantys kelionių laivais šįkart gali būti ramūs: taip, Douro upė yra vandeningiausia Pirėnų pusiasalyje, tačiau vis dėlto tai – upė, o bangavimas joje galimas nebent nuo prasilenkiančių laivų. Taigi jūros ligos per šias atostogas tikrai pavyks išvengti! Turiningą pusdienį galima praleisti svečiuojantis Caldas de Aregos, Regua miesteliuose, ypatingai nuostabus Pinhao miestas. Čia rasite architektūriškai įdomių pastatų ar net meno muziejų. Trumpiau tariant, šia išvyka mėgausis kiekvienas. Oras Portugalijoje irgi lepina: net spalio mėnesį įdienojus temperatūra pakyla iki 23 – 27 laipsnių šilumos, todėl pabėgti nuo lietuviškų darganų tokiu metu bus labai malonu. Beje, vos nepamiršau didžiulio privalumo: rudenį upės vandens temperatūra siekia net 20 22 laipsnius, tad neabejotinai norėsis ne tik kojas į vandenį sumerkti. Puiki kryptis jūsų rudens ar pavasario atostogoms!

Rezervuokite laivą Portugalijoje

Pasinaudokite mūsų siūloma laivų paieška – greitai ir patogiai surasite Jūsų poreikius atitinkantį laivą įvairiose pasaulio vietose! Pasirinkite patinkantį laivą, spauskite „Sekantis“ ir pamatysite visą išsamią informaciją. Jei pageidaujate, pasirinkite papildomas paslaugas ir pateikite laivo rezervaciją. Rezervacija yra visiškai NEMOKAMA, o gavę informaciją, artimiausiu metu su Jumis susisieksime suderinti visų detalių. Turite klausimų? Susisiekite tel. nr. +370 698 34089 arba el. p. info@travelboat.lt

Mes Jums padėsime išsirinkti geriausią variantą!